Jeszcze w tym roku rewitalizacja ścieżki „Las Falkowski”

Ścieżka przyrodnicza o długości 1 km w Lasku Falkowskim zmieni się nie do poznania. Miasto Nowy Sącz efektywnie aplikowało o pozyskanie środków finansowych na rewitalizację tego pięknego obszaru. Zostanie wykonana całościowa rewitalizacja tego miejsca, w tym odtworzenie zdewastowanej małej architektury leśnej, dodanie nowych elementów do wypoczynku, ćwiczeń na wolnym powietrzu i zabawy.

Kwota dofinansowania to 60 tysięcy euro.
Rewitalizacja Lasku Falkowskiego ma się odbyć w całości w 2020 roku.

Dokładny zakres rewitalizacji obejmie modernizację obecnej ścieżki pieszej polegającej na: 

  • montażu i budowie fragmentów małej architektury, zmodernizowanie istniejących oraz wykonaniu nowych ławek i stołów dla turystów,
  • instalacji balustrady drewnianej na całej długości istniejących pomostów drewnianych,
  • instalacji tablic informacyjnych oraz oznakowania kierunkowego na palach drewnianych wzdłuż ścieżki,
  • zamontowaniu koszy na śmieci,
  • wzmocnieniu skarp i nasypów balami drewnianymi.
Rewitalizacja ścieżki dydaktycznej Las Falkowski

Terenowa dydaktyczna ścieżka przyrodnicza „Las Falkowski”

Las Falkowski usytuowany jest w obrębie grzbietu Falkowej, którego wierzchowina w tej części  Nowego Sącza znajduje się na wysokości 380 m n.p.m., a zarazem 80 m ponad dna niedalekich dolin Kamienicy i Łubinki. Fundament tego grzbietu zbudowany jest z grubo ławicowych piaskowców oraz łupków. Ścieżka poprowadzona jest głównie przez teren rozległego osuwiska, pofałdowany z licznymi zagłębieniami lokalnie podmokły.

Las Falkowski zgodnie z decyzją Wojewody Małopolskiego podjętą z inicjatywy Ligi Ochrony Przyrody, zaliczony został do kategorii lasu ochronnego, chroniącego środowisko przyrodnicze w granicach miasta Nowego Sącza o powierzchni 42 ha.

Obszar położony jest w umiarkowanie ciepłym piętrze klimatycznym, czyli najcieplejszej części polskich Karpat. Uwidocznione w Lesie Falkowskim są: bory mieszane z udziałem dębu, świerka i brzozy oraz część lasu dębowo-gradowego, na które miał wpływ człowiek.  Podczas marszu ścieżką możemy napotkać unikatowe, mało znane zbiorowisko, które tworzy klon. Trzeba zwrócić uwagę na stanowiska mchu torfowca i bluszczu pospolitego występującego pod ochroną. Pomimo silnych działań człowieka występuje tu zróżnicowana fauna bezkręgowców i kręgowców.

Edukacja ekologiczna jest dokonywana w trakcie aktywnej formy poznawania przyrody.

Ścieżka przyrodnicza Las Falkowski

Żródło: Rewitalizacja – Nowy Sącz